Laboratoria wyjazdowe

czyli co każdy/a wiedzieć musi!





Cel ćwiczeń i zasady ogólne

1.Cel
    Celem laboratorów wyjazdowych jest zaznajomienie studentów z zasadami i metodami prowadzenia prac leżących w zakresie obowiązków nadzoru utrzymania ruchu, w warunkach rzeczywistych.

2. Bezpieczeństwo
    Ćwiczenia odbywają się w zakładach w ruchu. Zarówno zakład, maszyna oraz temat ćwiczenia mogą zmieniać się z roku na rok, jednakże zawsze są to MASZYNY ROBOCZE CIĘŻKIE. Dlatego każdorazowo i bezwzględnie należy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa podanych niżej oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa, uzupełniających zasady ogólne. Uzupełniające zasady bezpieczeństwa, uwzględniające specyfikę zakładu, są podawane na zajęciach wprowadzających. Zajęcia wprowadzające mają również na celu upewnienie się studentów, że zrozumieli wszystkie zasady. Pełne zrozumienie oraz akceptację warunków bezpieczeństwa studenci potwierdzają podpisem na liście członków grupy laboratoryjnej. Jakiekolwiek naruszenie zasad bezpieczeństwa zostanie natychmiast uznane za rezygnację z kontynuacji ćwiczenia, co oznacza wyprowadzenie z terenu zakładu bez możliwości powtórzenia ćwiczenia w bieżącym roku akademickim.
Wszyscy studenci są ubezpieczeni dodatkowo. Ale co komu po ubezpieczeniu, kiedy brak ręki lub nogi lub ....

3. Ubezpieczenie
    Uczelnia ubezpiecza dodatkowo studentów na czas wyjazdowych ćwiczeń laboratoryjnych. W celu dopełnienia formalności ubezpieczeniowych, przedstawiciel całej grupy studenckiej sporządza listę studentów w trzech egzemplarzach.

4. Termin
    Zwykle jedynym możliwym dniem tygodnia na odbycie wyjazdowych ćwiczeń laboratoryjnych - ze względu na plan zajęć - jest sobota. Zwykle zajmuje to cały dzień roboczy (6 - 7 godzin). Zwykle w tym czasie wykonuje się 4 - 5 ćwiczeń. Zwykle następne 4 - 5 tygodnie są przeznaczone na opracowanie sprawozdań, włączając w to godziny wg planu zajęć.

5. Tematy ćwiczeń oraz przygotowanie merytoryczne studentów
    Tematy ćwiczeń podawane są z wyprzedzeniem ok. miesiąca, włącznie w opisem technicznym urządzenia. Instrukcje do ćwiczeń w "tradycyjnej" formie są niedostępne. Studenci powinni w tym czasie, wykorzystując sobie znane metody oraz godziny konsultacji, przygotować: program realizacji ćwiczenia, metody diagnostyczne i pomiarowe, formularze protokołów pomiarów przy założeniu, że dysponują jedynie suwmiarką, taśmą mierniczą, ew. teodolitem. Warto pamiętać, że piramidy zbudowano niegdyś za pomocą sznurka. Inwencja w aplikacji najprostrzych środków, ale dostatecznie dokładnych, jest w cenie.

6. Organizacja ćwiczeń
    Ćwiczenia wykonywane są w 5. - 8. osobowych grupach laboratoryjnych. Dobór członków grupy pozostawia się studentom. Przedstawiciel grupy przesyła zgłoszenie wybranego przez grupę tematu ćwiczenia. Formularz zgłoszenia zawiera klauzulę potwierdzającą przyjęcie do wiadomości i stosowania zasad bezpieczeństwa, którą podpisują wszyscy członkowie grupy najpóźniej bezpośrednio przed wejściem na teren zakładu.
    Grupa przedstawia wspólne sprawozdanie. Wszyscy członkowie grupy powinni znać wszystkie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wykonanego ćwiczenia. Pytania zadawane są fazie zaliczeniowej laboratorium.

7. Zasady dodatkowe wykonania ćwiczeń
    Niestety, nie są dostępne ubrania robocze (kombinezony, rękawice, obuwie, nawet bielizna - por. ogólne zasady bezpieczeństwa). Dlatego zaleca się: przybyć z własnymi rękawicami, włożyć raczej zszargane odzienie aniżeli nowy garnitur i pod żadnym pozorem nie wkładać szpilek (to ostatnie zalecenie dotyczy głównie pań).