


Studenci
Regulaminy
Zasady studiowania według indywidualnego programu i planu studiów (IPS):
IPS przysługuje wyróżniającym się w nauce studentom. Studia według IPS mają ukierunkować naukę zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami studenta. O IPS może się starać student, który zaliczył drugi rok studiów. Student, który ubiega się o indywidualny program i plan studiów musi przedstawić kandydaturę opiekuna naukowego, którego akceptuje dziekan. Student, wspólnie z opiekunem ustalają plan studiów oraz terminy zaliczeń i przedkładają dziekanowi do zatwierdzenia. Podanie w sprawie IPS student składa 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru. Studia te nie mogą trwać dłużej niż studia realizowane na Politechnice Gdańskiej według obowiązującego programu studiów. Brak postępów w nauce stanowi podstawę do odmowy przedłużenia IPS. Kontrola realizacji IPS prowadzona jest przez dziekanat w trybie analogicznym do kontroli postępów w nauce pozostałych studentów.
Zasady wznowienia studiów:
Student, który przerwał tok studiów i po upływie czasu zgłosił chęć ponownego ich podjęcia, musi wznowić studia poprzez zdanie egzaminu reaktywacyjnego.
1. W przypadku upływu mniej niż trzech lat - reaktywację przeprowadza Dziekan po pozytywnie zdanym przez kandydata egzaminie reaktywacyjnym, przeprowadzonym przez powołaną w tym celu komisję egzaminu reaktywacyjnego. Kandydat podejmuje studia zgodnie ze stanem zaliczeń w indeksie.
2. W przypadku upływu czasu dłuższego niż trzy lata - postępowanie reaktywacyjne przybiera formę szerszą. Powołana przez Dziekana komisja reaktywacyjna, złożona z przedstawicieli różnych Katedr/Zakładów:
- określa przedmioty i zakres egzaminu na podstawie przedstawionego indeksu kandydata,
- w przypadku kandydata mającego udokumentowaną praktykę zawodową, w zakresie architektury, dokonuje oceny przedstawionych materiałów tej praktyki
przeprowadza egzamin z dziedzin teoretycznych i praktycznych
w wyniku przeprowadzonego postępowania reaktywacyjnego określa, od którego punktu programu studiów kandydat powinien podjąć ponowne studia w celu ich ukończenia.
Ponowne przyjęcie na studia osoby, która nie zaliczyła pierwszego semestru studiów, możliwe jest tylko w drodze rekrutacji na studia. Studenta, który wznawia studia, obowiązuje aktualny program studiów. Ewentualne różnice programowe ustala dziekan. Egzamin reaktywacyjny i powtórzenia przedmiotów nie zaliczonych przed przerwaniem studiów bądź wymagających powtórzenia w wyniku decyzji komisji reaktywacyjnej są płatne zgodnie z Zarządzeniem Rektora PG (http://www.bip.pg.gda.pl/index.php?strona=zarz2106)
Zasady zmiany wydziału przez studenta:
Wyciąg z Regulaminu studiów PG
VIII. Zasady zmiany wydziału przez studenta
§ 30.
1. Student może ubiegać się o zmianę wydziału jedynie za zgodą dziekanów obu wydziałów.
2. Student ubiegający się o zmianę wydziału musi, w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca, załatwić formalności związane z przeniesieniem. W czasie załatwiania formalności nadal figuruje w ewidencji wydziału, na którym był zarejestrowany.
3. W przypadku gdy termin załatwiania formalności zostanie przekroczony, dziekan wydziału przyjmującego studenta informuje dziekana wydziału macierzystego, że student nie został zarejestrowany. Dalsza decyzja w sprawie warunków rejestracji studenta lub o jego skreśleniu z listy studentów należy do dziekana wydziału macierzystego.
4. Dziekan wydziału przyjmujący studenta podejmuje decyzję o warunkach rejestracji na wydziale, tzn. określa kierunek studiów, liczbę zaliczonych semestrów, liczbę braków oraz terminy ich zaliczenia. Dziekan ze względu na różnice programowe może udzielić semestralnego urlopu.
5. Dziekan wydziału przyjmujący studenta, po podjęciu decyzji o przyjęciu na wydział, zwraca się do dziekana wydziału macierzystego o przesłanie jego dokumentów i po ich otrzymaniu dokonuje rejestracji.
6. Zasady określone w § 30 ust. 1 dotyczą również studentów zmieniających system studiów.
O przeniesienie na WA PG może starać się student, który zaliczył co najmniej pierwszy rok studiów. Studenci chcący przenieść się na WA PG, muszą złożyć odpowiednie podanie do Prodziekana ds. Studenckich wraz z programem studiów realizowanym na macierzystej uczelni, konspektem zrealizowanych zajęć i potwierdzoną kserokopią indeksu. Dokumenty te należy złożyć co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem semestru. Student może przenieść się ze studiów stacjonarnych na studia stacjonarne WA PG. Studenci studiów niestacjonarnych, którzy chcą studiować na studiach stacjonarnych WA PG, muszą przystąpić do postępowania rekrutacyjnego i zdać sprawdzian z predyspozycji do zawodu architekta. W zależności od zrealizowanego programu studiów, dziekan podejmie decyzję, na który semestr student zostanie wpisany.
Studia na drugim kierunku (równoległe):
Wyciąg z Regulaminu studiów PG
§ 11.
1. Za zgodą dziekana student może uczestniczyć w zajęciach innego kierunku studiów na danym wydziale. Podjęcie studiów lub uczestniczenie w zajęciach innego wydziału lub uczelni wymaga zgody obu dziekanów. Warunkiem kontynuacji studiów na innym wydziale lub uczelni jest wypełnianie zobowiązań na wydziale macierzystym.
2. Za zgodą dziekana student może uzyskać prawo do studiowania za granicą w ramach europejskich lub światowych programów edukacyjnych. W trakcie takich studiów pozostaje pełnoprawnym studentem uczelni macierzystej.
Student WA PG, chcący podjąć studia na drugim kierunku studiów, musi złożyć podanie z indeksem do Prodziekana ds. Studenckich WA PG o zgodę na możliwość studiowania na innym kierunku. Następnie zgodę na podjęcie studiów równoległych musi wyrazić dziekan wydziału, na którym student chce studiować. O studia równoległe mogą starać się studenci, którzy ukończyli 2 rok studiów i osiągają dobre wyniki w nauce. W szczególnych przypadkach dziekan może podjąć decyzję o możliwości podjęcia studiów równoległych po zaliczeniu 1 roku. Student, którego macierzystym jest inny wydział - co semestr musi składać zaświadczenie o swoim statucie z dziekanatu macierzystego wydziału. Po ukończeniu studiów na kierunku podstawowym student uzyskuje prawa studenckie na równoległym wydziale. Legitymację studencką student otrzymuje na macierzystym wydziale, tam też ją przedłuża. Sprawy stypendialne i pomocy materialnej dla studentów studiujących na dwóch kierunkach studiów regulują odrębne przepisy.
Zasady przyznawania tzw. awansów:
Student, który zamierza zaliczać wybrane przedmioty awansem, musi złożyć podanie do Prodziekana ds. Studenckich. Niezaliczenie przedmiotu/ów w trybie awansu spowoduje konieczność odpłatnego ich powtarzania. O możliwość zaliczania przedmiotów awansem mogą ubiegać się studenci osiągający dobre wyniki w nauce. Zgodnie z §13 Regulaminu studiów PG, gdy skumulowany dług jest większy od 12, a nie przekracza 18 punktów, student ma prawo powtórzyć niezaliczone przedmioty bez prawa realizacji planu studiów wyższych semestrów (tzn. nie może zaliczać przedmiotów awansem).
Regulamin warsztatów i wyjazdów studenckich:
Organizatorzy warsztatów i wyjazdów studialnych planowanych w czasie zajęć dydaktycznych zobowiązani są do przygotowania i przedstawienie kierownictwu wydziału dokumentacji określającej:
Dokumentacja dotycząca organizowanych warsztatów/wyjazdów studialnych itp. powinna być przedstawiona kierownictwu Wydziału Architektury co najmniej dwa tygodnie przed ich planowanym rozpoczęciem.