INFORMACJE BIEŻĄCE

10 lutego 2022
Semestr podsumowany - Oceny wystawione - Gratuluję - RR
Chyba czas na zasłużoną kawę...
czas na kawę
(Romain Laurent)

4 lutego 2022
Drodzy Studenci! Bardzo proszę o wgranie swoich projektów na Dysk Google (link obok). Bez tych plików nie możemy zakończyć oceniania projektów.
RR

26 stycznia 2022
Szanowni Państwo.
W najbliższy piątek spotykamy się na końcowej przezentacji Waszych Projektów. Dla odmiany prezentujecie przy wydrukowanych planszach, wywieszonych na ścianie.
Dlatego spotykamy się w sali 352! Poinformujcie kolegów.
Do zobaczenia - RR

20 stycznia 2022
Przypominam o konkursie w Pradze i zachęcam Was do udziału. Podaję link do stron konkursowych - możecie zapoznać się z wymaganiami.
RR

19 stycznia 2022
Przed nami ostatnie spotkanie robocze i oddanie projektów. Jedną z ostatnich rzeczy, które zostały do pokazania w projekcie, to umiejętność adekwatnego do rodzaju i znaczenia przestrzeni projektowania zagospodarowania / wyposażenia jej. Mamy tutaj do czynienia z dwiema kwestiami. Po pierwsze chcemy zobaczyć wysoką jakość tego zagospodarowania. Popatrzcie jeszcze raz na przykład z ławką albo na te podwórka: Podwórko 1 Podwórko 2 Podwórko 3
Zobaczcie, że przestrzeń podwórka może i powinna być interesująca - ta na wizkach taka jest. To nie są ćwiczenia z cad'a i zaliczenie z komendy offset - chodniki powtarzające w podwórku obrys kwartału są zabronione!.
Druga sprawa to rozróżnienie przestrzeni publicznej i przestrzeni podwórka - każda spełnia inne zadania i inaczej powinna być urządzana. Pokażcie, że to rozumiecie i potraficie dobrać adekwatne zagospodarowanie.
Do zobaczenia na zajęciach - RR

14 stycznia 2022
Dzisiaj dwie sprawy. Pierwsza to przypominam, że uzgodniliśmy iż
ODDANIE PROJEKTÓW I KOŃCOWA PREZENTACJA W DNIU 28 STYCZNIA,
na ostanich zajęciach. Obowiązują wydrukowane plansze i wersja cyfrowa wgrana na dysk.

Druga sprawa to chciałbym odnieść się do delikatnej kwestii, którą zaobserwowaliśmy, nie tylko na dzisiejszych konsultacjach. Czasami pojawia się nieodparte wrażenie, że odbieracie nasze konsultacje na zasadzie - my się tak napracowaliśmy a wy nam teraz wszystko burzycie. Cała nasza robota na marne!
Zastanawiałem się nad tym i myślę, że przynajmniej częściowo, może to być spowodowane niekorzystnym sposobem pracy. Mimo naszych zachęt do pracy szkicowej ale intensywnej na sali, większość pracy wykonujecie w domu z dokładnością ostatecznego rysunku. Gdy potem sugerujemy, że np. tę drogę trzeba odsunąć o 5 m - jako np. zasadę rozwiązywania dostaw - to widzicie te dziesięć kwartałów, w których wycezylowaliście tę geometrię, zrobiliście krawężniki, chodniki, solidy - i to wszystko do zmiany!?!
Pamiętajcie! Nie ma takich zdolniachów (albo jest ich bardzo mało), którzy od razu zrobią wszystko bezbłędnie. Dopiero jak coś narysujecie to jest podstawa do korekty, uwidaczniają się błędy, niezgrabności, pojawiają się nowe możliwości, pomysły, opcje. I my podejmujemy z Wami dyskusję - nie po to aby Was zdołować, ale dlatego, że myślimy, że stać Was na więcej, lepiej. Dołujące raczej byłoby chyba podejście - no... niech będzie (ich chyba na więcej nie stać).
Jeżeli zatem sprawiliśmy Wam naszym "marudzeniem" przykrość, to bardzo przepraszamy. Wierzcie, że nie było to naszą intencją. I proszę przemyślcie te słowa - może zmiana sposobu pracy pozwoli uniknąć sporej dozy frustracji i pozwoli łatwiej i przyjemniej uzyskiwać lepsze efekty projektowe.
Życzymy Wam jak najwięcej radości z projektowania.
RR

12 stycznia 2022
Wreszcie spotkamy się po przerwie świątecznej. Po pierwsze musimy ustalić termin oddania projektów. Po drugie...
Prosimy przynieść famgment Waszego projektu wydrukowany w skali 1:1000, kalkę i przybory rysunkowe.
Po trzecie - chcę Was zainteresować międzynarodowym konkursem na projekty semestralne. Wasze projekty - co najmniej niektóre - zapowiadają sie autentycznie ciekawie. Co roku w Pradze jest przeprowadzany konkurs na najciekawsze projekty semestralne. Oczywiście nie ma nic za darmo - trzeba przygotować plansze po angielsku (plus jakies dane, itp.). br/> Chcę Was namówić aby plansze końcowe od razu zrobić po angielsku i latem wysłać to na konkurs. Pomyślcie o tym. Do zobaczenia na zajęciach.
RR

2 stycznia 2022
No to mamy nowy rok, nowe nadzieje, nowe perspektywy i ... stare zobowiązania.
Finiszujemy z naszymi projektami. Wiecie w jakim kierunku - tak ideowym jak i przestrzennym - chcecie przekształcać Nowy Port. Zmierzamy do domknięcia i podsumowania całosemestralnej pracy.
Raz jeszcze nakreślę obraz całości, tak jak sobie wyobrażamy ten projekt. Zauważcie, że mamy trzy wyraźne etapy pracy.
Rozpoczęliśmy od rozpoznania sytuacji projektowej. Nazywane to jest etapem analiz, ja preferuję nazwę rozpoznanie uwarunkowań projektowych, a chodzi o to, aby zdefiniować zadania projektowe - co wymaga ingerencji / co chcecie zmienić (oczywiście wykorzystując potencjał, zachowując i podkreślając walory, itd.
Etap drugi - najważniejszy w całym procesie - to etap koncepcji, przedstawienia idei. Zobaczcie, ile czasu poświęciliśmy na pracę nad ideą, prawie do znudzenia cisnęliśmy Was o "podkręcenie" idei, wydobycie wyrazistych kamieni węgielnych Waszego pomysłu. Dlaczego? - Bo nie da się dobrze zrobić czegoś o czym nie wiemy co to ma być! .
Teraz pora na etap trzeci. Etap, w którym pokazujecie w jaki sposób zrealizujecie swoje pomysły. Wizja powinna obejmować cały obszar, ale w rozwiązaniach szczegółowych pokazujecie tylko wybrane fragmenty i elementy Waszego projektu. Co pokazać? Najważniejsze i najciekawsze miejsca / pomysły / rozwiązania. Najprawdopodobniej najważniejsze = najciekawsze. Wyznaczając główny plac wyobrażamy sobie jak będzie wyglądał, co interesującego, specjalnego tam się pojawi. Czasami jednak pojawia się mnóstwo pomysłów na elementy uzupełniające, drugo czy trzecioplanowe. Dlatego trzeba pokazać przynajmniej w planie miejsca najważniejsze, ale dołożyć świetne ilustracje tych dodatkowych miejsc, rozwiązań, które pokażą atrakcyjność Waszych rozwiązań.

Trzeci etap ma udowodnić dwie rzeczy:
- raz, że Wasze rozwiązania zapewniają atrakcyjność kreowanych przestrzeni, ich urok i niepowtarzalność;
- dwa, że gwarantują wygodę i poprawność funkcjonowania.
ATRAKCYJNOŚĆ. Jakiś czas temu przygotowałem przykład z ławką – banalnym elementem wyposażenia przestrzeni otwartych. Na tym prostym meblu urbanistycznym starałem się wyjaśnić / pokazać czym moim zdaniem jest prawdziwy projekt, oparty o chęć stworzenia czegoś więcej, dający poczucie, że ktoś to faktycznie zaprojektował. No i oczywiście chodzi przede wszystkim o wiodące przestrzenie publiczne, o rdzeń kompozycyjno – funkcjonalny.
POPRAWNOŚĆ. Pamiętacie Witruwiusza? Venustas, firmitas, utilitas – piękno, trwałość, użyteczność! Cóż nam po pięknym aucie, które nie jeździ, na co komu cudne buty, których nie można używać (bo się rozpadną albo noszenie jest torturą). Zatem pokażcie, że Wasze rozwiązania zapewniają wygodę użytkowania, poprawność funkcjonowania, szacunek dla użytkowników i własnego projektu. Jak macie trudny narożnik – pokażcie, że tam da się zrobić dobre mieszkanie, bez konieczności zamawiania trójkątnych łóżek. Zapewnijcie wejścia od przestrzeni publicznej a klatki od północy. Pokażcie jaki jest Wasz pomysł na samochody i jak rozwiązać dojazd zaopatrzenia do usług / odbiór śmieci.
Przygotujcie przykłady na najbliższe spotkanie. Pracujemy nad rozwiązaniami szczegółowymi i szykujemy całość na oddanie – termin do ustalenia na zajęciach.
RR

30 listopada 2021
W najbliższy piątek jesteśmy umówieni na spektakl w Waszym wykonaniu, pt. IDEA SHOW!
Zaproponowaliśmy takie spotkanie, takie ćwiczenie - bo mamy nadzieję, że pomoże to Wam zidentyfikować najważniejsze Wasze pomysły. Zmusi Was do krytycznego spojrzenia na swoją koncepcję i wybranie tych jej elementów, które faktycznie mogą i mają udźwignąć Wasz projekt. To oczywiste, że każdy chce / zakłada, że w jego projekcie będą równe chodniki a nie pełne dziur i wykrotów - ale rozumiecie, że to nie jest hasło, którym możecie przekonać tłumy (i nas) do głosowania na Waszą koncepcję.
Do zobaczenia na pokazie. RR

26 listopada 2021
Uzupełniam zaległości, które powstały z powodu obron dyplomowów (opinie, recenzje) - trochę się nie wyrabiam. Wolałem najpierw zamieścić komentarze przy Waszych pracach, ale teraz podaję oceny z przeglądu KONCEPCJA.
RR

17 listopada 2021
Nasze następne spotkanie to przegląd koncepcji generalnej. Nie oczekujemy plansz. Wydruki przydadzą się do rozmowy / konsultacji po przeglądzie.
Oczekujemy atrakcyjnych prezentacji, gdzie w klarowny i przekonujący sposób opowiecie o swojej koncepcji. Mają być jasno określone cele Waszych działań i pokazana ich realizacja w koncepcji. Oczywiście wrzućcie swoje ploiki na google drive.
RR

11 listopada 2021
Jeszcze drobna pomoc odnośnie zadania związanego z druga klauzurą (plik K2 - KONCEPCJA).
RR

10 listopada 2021
Zgodnie z umową, jutrzejsze zajęcia przenosimy do internetu. Swoje pliki do konsultacji najlepiej jak wgracie na dysk Google, do przygortowanego na to folderu: DYSK NA KONSULTACJE

Na Teams'ach są utworzone odpowiednie wydarzenia na te konsultacje. Są dwa pokoje, w których każdy uczestnik ma (powinien - tak starałem się ustawić) pełne prawa, z możliwością streamowania swojego ekranu. Konsultacje z T.Rozwadowskim odbęda się pod adresem: KONSULTACJE TR
A tutaj link do konsultacji z R.Ruczynskim: KONSULTACJE RR

RR

29 i 30 października 2021
Ponownie przejrzałem Wasze opracowania z zakesu analiz. Teraz na spokojnie, przypominająć sobie Wasze prezentacje. Podsumowując muszę stwierdzić, że jestem wręcz zaskoczony obfitościąi i różnorodnościa Waszych opracowań. To bardzo cieszy i napawa jeszcze większymi oczekiwaniami co do części projektowej. Duże brawa.
Na dysku Google, porobiłem komentarze do Waszych plansz. Nie usuwajcie ich, przeczytajcie i swoje i te przy pracach kolegów. Uczymy się od siebie nawzajem.
Obok zamieszcam tabelę z ocenami punktowymi.
No i proszę pamiętać, że jeżeli coś nazywacie analiza wg Lyncha to tam było pięć elementów: paths, nodes, edges, districts, landmarks. I takie mają być a nie wymyślone częściowo przez Was, tworzące inny jakiś zbiór.
RR

19 października 2021
Proszę wgrać swoje prezentacje na Dysk Google (link obok).
RR

19 października 2021
Przypominam, że najbliższe spotkanie to przegląd rozpoznania uwarunkowań projektowych.
Właściwie to sprawa jest prosta - macie pokazać, że dostrzegliście więcej, że jesteście wrażliwsi i... inni to są właściwie ślepi na jedno oko.
Macie pytania / wątpliwości to piszcie, możemy się spotkac na Teamsach.
RR

15 października 2021
Obok znajdziecie pliki z moim opisem SWOTów. Tak dla przypomnienia - zamieszczam wymienione przez Was plusy i minusy miasta.
RR

12 października 2021
Moim zdaniem coś jest nie tak z tą mapą - jest duża ale i tak nie powinna tak mulić komputera. Na wszelki wypadek / dla łatwiejszego używania przygotowałem wersję mniejszą, bez sieci i wysokości - mapa z dodanym "s" (jak small) na końcu nazwy. Jak się uda to poprawię tę dużą mapę.
Zamieszczam też harmonogram zajęć zbyście wiedzieli co Was czeka.
RR

8 października 2021
Zapraszam do zaglądania na tę stronę. Znajdziecie tutaj mapy, instrukcje, materiały pomocnicze.
RR