Kiedy2011-06-14
ZdjęciaKrzysztof Krzempek
kkrzemp@pg.gda.pl+48 58 347 21 53
Politechnika Gdańska
Dział Promocji
Gmach Główny, p. 404
Piotr Flisikowski i Krzysztof Wiśniewski, studenci I roku studiów II stopnia z architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej wygrali konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania części terenu zespołu dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów w Gdańsku. Spośród 30 prac jury wyróżniło sześć zespołów.
Zadanie polegało na tym, by obiekt rozmieszczony na hektarze powierzchni stał się atrakcyjnym miejscem do zamieszkiwania, pracy i spędzania wolnego czasu zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten rejon Gdańska.
Młodzi inżynierowie architekci widzieliby przy ul. Łąkowej miejsce rekreacji i spotkań, dlatego nazwali swój projekt „Odskocznia”. – W dobudowanej części zaprojektowaliśmy park trampolinowy, ścianki wspinaczkowe i miejsce do zabawy w laser taga, czyli laserowego paintballa – tłumaczy Piotr Filisikowski. – Mogłoby to służyć integracji i aktywizacji odwiedzających fabrykę.
Królewska Fabryka Karabinów dysponuje łączną powierzchnią 9 tys. metrów kwadratowych. Dziś na terenie fabryki funkcjonują punkty usługowo-przemysłowe, niektóre pomieszczenia stoją puste.
Konkurs został ogłoszony na podstawie umowy z właścicielem kompleksu przy ul. Łąkowej 35/38, panem Michałem Krzemińskim, który w jednym z budynków na tym terenie prowadzi szpital dla zwierząt.
Wyniki studenckiego konkursu stanowią dla niego wartościowy materiał poglądowy. Krzemiński marzy bowiem, by obiekt poddać rewitalizacji w harmonii z koncepcją zagospodarowania całej ulicy Łąkowej, którą w najbliższych latach przeprowadzi gmina.
W konkursie wzięły udział dwie grupy studentów realizujących przedmiot projektowanie architektoniczne w Katedrze Architektury Mieszkaniowej i w Katedrze Architektury Użyteczności Publicznej na I semestrze studiów II stopnia. Grupa z Katedry Architektury Mieszkaniowej pracowała pod kierunkiem dr Agnieszki Błażko i dr Małgorzaty Skrzypek-Łachińskiej, grupa z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej prowadzona była przez prof. Elżbietę Ratajczyk-Piątkowską i dr Ksenię Piątkowską.
Nagrodzeni
I nagroda – Piotr Flisikowski i Krzysztof Wiśniewski
II nagroda – Mieszko Brzeziński i Andrzej Gizler
wyróżnienia I stopnia
– Martyna Rudzka i Maciej Duda
– Monika Pogroszewska i Szymon Derdowski
– Natalia Krajewska i Bartłomiej Wróblewski
wyróżnienie honorowe – Anna Czech i Emilia Ewertowska