Perspektywy start
PAP Pultyn Katarzyna Wiśniewska Rucka Alegoria Rossowska

Wykombinuj most – zachęca dr hab. inż. Magdalena Rucka

czolo

Dr hab. inż. Magdalena Rucka od 6 lat jest opiekunem Koła Naukowego Mechaniki Budowli KOMBO. Na uczelni Pani doktor znana jest z organizacji cyklicznego konkursu pod hasłem „wyKOMBinuj mOst”, podczas którego studenci z całego kraju budują papierowe konstrukcje. Następnie mosty poddawane są próbom wytrzymałościowym na profesjonalnych urządzeniach. Zwycięska praca z ubiegłorocznej edycji zabawy ważyła zaledwie 1,056 kg, a wytrzymała obciążenie prawie 270 kg. Już 17 i 18 maja na naszej uczelni odbędzie się kolejna edycja konkursu. Drogie Panie, zapraszamy!

– Drużyny uczestniczące w naszym konkursie mają do dyspozycji jedynie papier, nożyczki, klej oraz taśmę klejącą. Trzyosobowe ekipy w ciągu 6 godzin budują swój model tak, by zapewnić mu jak największą nośność, przy możliwie jak najmniejszej masie. Nośność konstrukcji mierzona jest przy pomocy specjalistycznej maszyny wytrzymałościowej Zwick. Drużyna, która uzyska najkorzystniejszy stosunek wytrzymałości do masy wygrywa – opowiada dr hab. inż. Magdalena Rucka.

Konkurs pokazuje, że wiedza zdobywana podczas studiów może być wykorzystana do dobrej zabawy.

Magdalena Rucka od zawsze chciała być inżynierem.

– Po ukończeniu szkoły średniej bez wahania wybrałam Politechnikę Gdańską, gdyż studia na tak prestiżowej uczelni dawały mi możliwość zdobycia kwalifikacji do wykonywania wymarzonego zawodu inżyniera budownictwa – wspomina dr hab. inż. Magdalena Rucka.

– Moja droga zawodowa potoczyła się jednak nieco inaczej – w trakcie wykonywania pracy magisterskiej, odkryłam w sobie osobowość badacza i duszę eksperymentatora, czego następstwem był wybór studiów doktoranckich. – To była bardzo słuszna decyzja. Jestem naprawdę szczęśliwa mogąc pracować naukowo na Politechnice Gdańskiej – dodaje.

Obecnie, doktor Rucka prowadzi zajęcia z zakresu Dynamiki Budowli, Metod Obliczeniowych oraz Metod Doświadczalnych w Analizie Konstrukcji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Jest przykładem nauczyciela, który z ogromną pasją podchodzi do zajęć.

Dodać należy, iż dr hab. inż. Magdalena Rucka naukowo zajmuje się badaniami nad wytrzymałością różnego typu konstrukcji. W maju odbierze doroczną nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska za rozprawę habilitacyjną dedykowaną wykrywaniu uszkodzeń w stalowych konstrukcjach inżynierskich. Wyróżnienie przyznawane jest pracownikom nauki, którzy nie ukończyli 35 lat.

– Praca pt. „Wave propagation in structures. Modelling, experimental studies and application to damage detection” dotyczy zastosowania fal Lamba do poszukiwania uszkodzeń konstrukcji inżynierskich. Tematyka podjęta w pracy jest ważna z praktycznego punktu widzenia, ponieważ wczesne wykrycie uszkodzenia może przedłużyć żywotność konstrukcji i zapobiec ewentualnej awarii – tłumaczy dr hab. inż. Magdalena Rucka, adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

– W pracy połączone zostały elementy symulacji komputerowych i badań eksperymentalnych. Badania doświadczalne zostały wykonane przy zastosowaniu nowoczesnego laserowego wibrometru skanującego 3D, będącego na wyposażeniu Katedry Mechaniki Budowli i Mostów – dodaje.

Dr hab. inż. Magdalena Rucka jest autorem 50 prac naukowych oraz 9 artykułów w czasopismach znajdujących się na liście filadelfijskiej. W grudniu 2005 z wyróżnieniem obroniła doktorat „Wavelet analysis in detection and localization of damage in engineering structures”. Za rozprawę doktorską Magdalena Rucka otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a także Nagrodę Ministra Budownictwa. W roku 2011 uzyskała habilitację z wyróżnieniem.

Nagroda GTN przyznawana jest w pięciu dziedzinach: nauki społeczne i humanistyczne, nauki biologiczne i medyczne, nauki matematyczno-fizyczno-chemiczne, nauki techniczne oraz nauki o ziemi.