Termy w Gdyni? Magdalena Rosowska zdobyła statuetkę Dyplom Roku

Mgr inż. arch. Magdalena Rosowska zdobyła statuetkę dziekana Wydziału Architektury za najlepszy dyplom minionego roku akademickiego. Pracę dedykowaną „Centrum medycyny naturalnej i odnowy biologicznej w Gdyni na Polance Redłowskiej”, doceniło również Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże, które przyznało świeżo upieczonej pani architekt nagrodę II stopnia. Gorące gratulacje.
– Inspiracją do mojej pracy dyplomowej jest projekt Petera Zumthara, który zaprojektował w Szwajcarii w mieście Vals termy, za które otrzymał prestiżową nagrodę Pritzkera. Byłam w Szwajcarii odwiedzić koleżankę i wówczas poczułam, że w Gdyni, która jest przecież wschodzącym kurortem, przydałoby się Centrum medycyny naturalnej i odnowy biologicznej. Term nie ma na całym Wybrzeżu – mówi Magdalena Rosowska, zdobywczyni statuetki Dyplom Roku.
Bryła zaprojektowanego przez Magdalenę Rosowską centrum jest betonowa, dzięki czemu płynnie wpisuje się w teren. Młoda architektka przytacza słowa Rudego Riccotti, który tak opisuje Polankę Redłowską: „To miejsce między niebem a morzem, między piaskiem a linią brzegu. Takie miejsce jakby na końcu świata. To jest teren, który reaguje na warunki światła. Wpływ na to ma rzadkość i elegancja kolorystyki Bałtyku. Kolor niebieski jest tu lekko szary, zielony jest głęboki a niebo – nieokreślone”.
– Centrum medycyny naturalnej i odnowy biologicznej skupia trzy istotne funkcje, które mogą przyczynić się do rozwoju oferty turystycznej nie tylko Gdyni, ale i całego Trójmiasta. Pierwszą z nich jest ośrodek medycyny naturalnej, drugą jest centrum odnowy biologicznej, a trzecią restauracja wraz z salami konferencyjnymi i pokojami gościnnymi – pisze w komentarzu do swojej pracy młoda pani architekt.
– W mieście widoczny jest niedobór usług z zakresu hotelarstwa i obsługi turystyki, chodzi głównie o bazę noclegową, rozbudowę infrastruktury gastronomicznej, sportowo-rekreacyjnej oraz rozrywkowej. The Spa at Sheraton Sopot, Zakład Baneologiczny w Sopocie i Baltic Oasis w Gdyni to trzy główne placówki reprezentujące tego typu funkcje w Trójmieście. Istnieje również kilka gabinetów medycyny naturalnej, jednak nie ma żadnego budynku skupiającego wszystkie wyżej wymienione funkcje – dodaje.
Warto podkreślić, że projekt ideowo nawiązuje też do japońskiej sztuki origami, a dokładniej którą Magdalena Rosowska na co dzień bardzo się interesuje.
– TSURU to po japońsku żuraw. Wg japońskiej tradycji, jeżeli ktoś pragnie, by spełniło się jego marzenie, by ktoś bliski powrócił do zdrowia, układa się w tej intencji tysiąc żurawi, czyli senbazuru – opowiada projektantka.
Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jacek Poplatek z Katedry Służby Zdrowia na Wydziale Architektury PG.
– To bardzo samodzielna praca. Miałem okazję pracować z niezwykle kreatywną autorką, podejmującą odważne decyzje. Dla mnie jako promotora była to przyjemna i owocna praca – zaznaczył dr Poplatek, który serdecznie pogratulował swojej dyplomantce.